Huzura kaçmak, huzuru kaçmak:)

252775_10150933967853715_1968646133_n

Ah bilmiş bilmiş konuşmayı sevmiyorum, hem ne biliyoruz ki… Ama bir yandan da deneyimlerimi paylaşmadan edemiyorum, bu benim yaradılış halim sanırım, bu blog da zaten ondan var:)

Birlik hali bende hergün yeni yeni açılımlar yapıyor, yeni yeni şeyler farkettiriyor. Geçen gün canım arkadaşım dedi ki herkeste kendimi görüyorum, bu yoldan değil de şu yoldan yürüsem o olurdum. Aynen böyle zaten hepimiz herkes olabilirdik.

Ama bir yandan da o kadar farklıyız ki herkesten ve herşeylerden. Bu yolculukta beklentisiz, belki tüm anlam ve mutluluk arayışlarından sıyrılarak yolu yürümek, durmadan yürümek. Bu yolculukta eşsiz armağanlarımızı paylaşmak dünyayla, evrenle, sadece bize özgü olan duyguları yaratımı deneyimlemek. Ve başka da birşey olmayacağını farketmek.

Bu yaz çok şey farkettiğim, çok şifalandığım bir yaz oldu.

Beyni kodlayarak, olumlamalarla, pozitif düşün pozitif olsun herşeyle aslında kendimizi başka bir alana hapsedebildiğimizi cok daha fazla farkettim.  Bazen karmaşanın, zorluğun, zorlamaların ne kadar şifalandırıcı olduğunu.

Anda kalmak çok güzel, ama anda huzurla kalabilmek için arkamıza da sevgiyle gülümseyerek bakabilmemiz gerektiğini biliyordum ama idrak ettim, yoksa anda kalmanın koca bir yalan olabileceğini.

Kendini sevmenin dualiteden özgürleşmek olduğunu. İyi kötü ayrımına düştüğümüz anda kendimizden uzaklaşmakta olduğumuzu.

Toplumsal kabulu seçerek şu ana kadar yaratılmış hikayeleri tekrarlıyoruz, bir anlamda kopya çekiyoruz. Kendi özgün hikayemizi yaratabilmemiz için yeniye hiç olmayana adım atabilmemiz gerektiğini farkettim.

Hepimizin travmaları var, bunların bir kısmı toplu bilinçten, bir kısmı kendi öz hikayemizden. İşte en çokta o öz hikayemiz şifalandırıcı, bazen bu ateşli bir hastalık kadar basit bir şey olabiliyor. Ona ve o sırada yaşananlara gülümseyerek bakabildiğimizde iyileşiyor hasta, yoksa ömür boyu ateşlisin.

Yani bu dünyada yaralı olmayan yok,  yaralarımızı görmemeyi seçtiğimizde de yaralarımızı şifalandırmamayı şeçtiğimizde de, kendiliğinden şifalanacağını sandığımızda da yara açık kalıyor. Bazen 10 yıl farketmiyorsun ama 11. yıl öyle bir kanıyor ki.

Karanlıkta büyük hazinelerin bulunabileceğini biliyoruz.. Karanlıktır aydınlatan.  O zaman karanlıkla yeni bir ilişki kurmanın, karanlıktaki hazineleri görmenin zamanı gelmedi mi?

Kendi  şarkımızı söylerken sesimiz önce çatal çatal çıkacak, belki kendi sesimizden ürkeceğiz, belki korkacağız. Ama şarkı söylemeye devam edersek ve şarkı daha da kendi şarkımız olmaya başlarsa, bir süre sonra güzel bir havada nefis bir tarlaya tohumlar eken neşeli bir çiftçiye dönüşeceğiz. Ve ancak o tarla temizse, taşlardan, ayrık otlarından arınmışsa ve biz bakarsak sularsak büyümelerini sevgiyle izlersek tam bizim istedğimiz gibi ekinler boy vermeye başlayacak.  Ve aslında kendi tarlamıza sırtımızı döndüysek ve bakmamayı görmemeyi seçiyorsak başkasının bahçesini kendi bahçemiz sanıyorsak ihmal ediyorsak kendi bahçemizi…. yaratamıyoruz ve yaşamıyoruz da….

Ne demiş Yunus,

“İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmez isen

bu nice okumaktır.”

Yanında yörende seni üzen kızran birileri varsa ya da sen birilerini üzüyorsan; işinde mutlu değilsen ya da fazla iş odaklıysan; sürekli birşeyler üretiyor ya da hiçbirşey üretmiyorsan;  hep birileri olsun istiyorsan ya da hep yalnızsan;  sana aşırı ilgi gösteren birileri varsa, ya da fazla yalnızlıktan şikayetçiysen; çok okuyorsan ya da hiç okumuyorsan, hep huzuru arıyorsan ya da huzurdan kaçıyorsan;  ve daha dengeni bozacak ne varsa hayatında fiziksel zihinsel duygusal… Geçmişine bakmalısın hepimiz gibi… Tekrar tekrar gülümseyerek. Geçmişinle başka bir ilişki geliştirdiğinde, geçmişini anda yeniden yarattığında, hikayeni yeniden başka bir gözle yazdığında huzura yaklaşacaksın…

???????????????????????????????????????????????

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s