Yoga kitapları

Yoga konusunda kitap soran arkadaşlarım oluyor. Türkçe kaynakların bazılarını, daha doğrusu bugüne kadar en çok faydalandıklarımı eklemek isterim.

Benim ilk kitabım sarı yoga kitabımdır, Swami Janakananda Saraswati’nin Yoga isimli kitabı. Okyanus yayınlarından 2001 yılında basılmış, daha sonra o kadar çok arkadaşıma bu kitaptan armagan ettim ki. Sanırım şimdi mavi kapaklı olmuş. Çok keyiflidir gerçekten, günlük çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz.
İkinci favori kitabım Gurmukh’un İnsanın Sekiz Yeteneği kitabı. Gurmukh çakralarımızı, kendi deneyimlerini de katarak o kadar güzel anlatmış ki, ben çok sık tekrar tekrar bakıyorum, yogayla ilgili okunması gerekenlerden.
Akif Manaf’ın Yoga Nedir, Ne Değildir kitabı, yine yogayla ilgili bilgileri çok güzel toparlamış. Giriş bölümünde yogayı yanlış öğretenlere çok fazla yüklenmiş, haklı da aslında ama böyle bir anlatım gereksiz geliyorsa size bu bölümü atlayabilirsiniz.
Türkiye’nin ilk yoga eğitmenlerinden Müheyya İzer’in yoga kitabı da çok güzeldir ve yogayı teknik olarak çok güzel anlatır.
Sevgili Oya Eksen hocanın Yoga – Sağlıklı Yaşamanın Yolu kitabı çok keyifle okunuyor, yogayı çok güzel anlatıyor.

Bunlar Teknik Kitaplardı….
Yogaya dair önerebileceğim birkaç başka kitap;

Atlıkarınca’da Bir Tur Daha(ilk fırsatta yeniden okuyacağım)
Tiziano Terzani

Hindistan Himalayaları’nda, binlerce metre yükseklikte bir dağ kulübesinde, kalabalığa uzak insana yakın durarak kaleme alınmış bir kitap elinizdeki..
Dünyayı haber peşinde defalarca turlamış olan ünlü İtalyan gazeteci Tiziano Terzani, Bana öyle geldi ki, sanki bütün hayatımı bir atlıkarınca üzerinde geçirmiştim diyor, ilk başlangıç anından beri beyaz at bana düşmüştü ve onun üzerinde keyfimce alçala yüksele dönerken bunu ilk o anda fark etmiştim kimse bana biletim olup olmadığını sormamıştı. Tamam: Şimdi kontrolör gelmişti. Köntrolör kanserdir.
O beyaz attan inmez Terzani. Bu kez haber değil deva peşinde turlar dünyayı. Aynı merakla. Üstelik elini uzatıp bizi de terkisine alarak.
Dünyanın bütün renkleri serilir gözlerimizin önüne: New York, Hindistan, Tayland, Filipinler, Hong Kong..Tur üzerine tur atarken kah New York’ta ultra modern bir hastanede elektronik aletlerin vızıltısı dolar kulaklarımıza, kah Hindistan’da altın tozu kaçar genzimize. Tütsü dumanları, okyanus kokuları çarpar, burnumuza, ayurveda, homeopati, zihnin, piramitlerin şifa gücü, doktorlar, şifacılar, ermişler, ermemişler, umut tacirleri, bilgeler..Geleneksel tıbbın nabzında ve klasik tıbbın büyütecinde insan’ı görürüz.
Atlıkarıncada Bir Tur Daha, bir gazetecinin veda metni..

Böyle tanıtmışlar kitabı. Bence inanılmaz deneyim aktarıyor bize Terzani, çok keyifle okunan bir kitap.
Bir Yoginin Otobiyografisi

Bir Yoginin Otobiyografisi

Paramahansa Yogananda

“Daha önce, İngilizce’de veya başka bir Avrupa dilinde, Yoga’nın böyle bir sunuluşu hiç olmamıştır.” – Columbia Üniversitesi Basını “Az bulunur bir değer.” – New York Times “. . . insan konuşamıyor, ebediyen etkileniyor.” – Haagsche Post, Hollanda “Tamamen vahiy. . . eğlendirici bir zekâ ve ısrarlı bir içtenlikle anlatılmış. . . bir roman kadar büyüleyici.” – News-Sentinel, Fort Wayn, Indiana “Bu sayfalar, büyüleyici bir hayatı, bugüne kadar duyulmamış yücelikteki bir kişiliği, öyle eşi bulunmaz bir güç ve açıklıkla anlatıyor ki, kitabın başından sonuna kadar okuyucunun nefesi kesiliyor. . . . Bu kitabın ruhsal bir devrim gücüne sahip olduğuna inanmalıyız.” – Schleswig-Holsteinische Tagespost, Almanya Bir Yoginin Otobiyografisi, eşsiz bir Hakikat arayışının, insanı çeken öyküsüdür; yogilerin mucizeler gerçekleştirmek ve kendilerine hâkim olmaya erişmek için kullandıkları süptil fakat kesin kanunların bilimsel açıklamalarıyla örülmüştür. Yazar aynı zamanda, Doğu ve Batı’nın, ruhsal açıdan olağan dışı insanlarına yaptığı ziyaretlerini de anlatır: Bu insanlar arasında, Mahatma Gandhi; Luther Burbank; Katolik Stigmatist Therese Neumann ve Rabindranath Tagore da vardır. Yoga bilimine yetkili bir giriş olan Bir Yoginin Otobiyografisi, hem Doğu’nun hem de Batı’nın büyük dinî yollarının altında yatan bilimsel temelleri açıklamasıyla, kendi alanında bir klasik olmuştur. 19 dile tercüme edilmiştir ve tüm dünyada, kolej ve üniversitelerde ders kitabı ve referans eser olarak okutulmaktadır.

Bu kitabın tanıtımı, başlarda sıkılıyorsunuz, ancak sonra keyifle akıyor ve çok şey öğretiyor.

Sessizliği Bozmadan
Mezopotamyalı Bir Yoginin Serüveni Yazar : Adnan Çabuk Yayınevi : Mardinde başlayan bir hayat, altı delik ayakkabıyla, karda bata çıka ilkokula gitmeler, parasızlıktan, annesinin ördüğü çorabı ayakkabıya geçirip, sınıfta soğuktan kaşınan ayaklarını, kaşıntısı geçsin diye, jiletle kesmeler ve daha pek çok acı olay. Oradan beş parasız dünyayı dolaşmak müthiş bir hayat hikayesi. Tek kelimeyle muhteşem, hepimizin yaşama dair bildiği her şeyi, bir kez daha sorgulayacağı bir kitap. Cesaretin ve azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağına bir kez daha tanıklık edin. Arka Kapaktan… Konuşmadan evvel düşün Gereği var mı ? Geçek mi? Şevkat barındırıyor mu? Kimseyi incitebilir mi? Sessizliği bozacak kadar değerli mi ? Sai Baba
Sevgili Hocam Adnan Çabuk’un kitabını en son yazdım, bana o kadar çok şey öğretti ki sevgili Hocam bu son noktadır. Mardin, Avrupa ve Uzak doğu şeklinde akıyor kitap. Çok hızlı bir yaşamdan yogiliğe giden serüvenin her satırında şaşırıyor, yeni birşeyler öğreniyorsunuz.

Reklamlar

Yoga kitapları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s